top of page

ניתוחים קיסריים - שאלות ותשובות

פרופ' טל בירון שנטל, מומחית בגניקולוגיה, במיילדות ובהריונות בסיכון גבוה.מ"מ מנהל ומנהלת היחידה לרפואת האם והעובר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, מחלקת נשים ויולדות, היחידה להריון בסיכון גבוה.
1. אני בת 37, ומתוכננת לי לידה ראשונה בניתוח קיסרי לבקשתי, כי אני חוששת מלידה טבעית. בעקבות הפרסומים האחרונים על אישה שמתה במהלך ניתוח קיסרי, אני חוששת, מה אחוז הסיכון שלי למות במהלך הניתוח? אילו סיבוכים בעיקר מאיימים עליי?


בישראל כ – 150,000 לידות בשנה, 19% מהן בניתוח קיסרי. שיעור התמותה הסב לידתית הינו 8/100,000 – אי לכך, הסיכון למות בישראל כתוצאה מסיבוכים של ניתוח קיסרי נמוך ביותר. עם זאת ניתוח קיסרי הוא ניתוח לכל דבר ועל כן כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה ולניתוח עצמו. בניתוח קיסרי יש עליה בסיכון להתפתחות זיהום בתוך הבטן או בצלקת, קיים סיכון מוגבר לדימומים ובעיקר סיכון מוגבר לסיבוכים בהריונות הבאים או במצבים בהם נדרש ניתוח בטן חוזר מכל סיבה. רחם עם צלקת מניתוח קודם עלול להיקרע במהלך לידה חוזרת ולסכן את האם ואת היילוד, השליה בהריונות שלאחר ניתוח קיסרי קודם, עלולה להשתרש באזור הצלקת או באזור צוואר הרחם ולגרום לדימומים מוגברים במהלך ההריון ולעיתים לצורך ביילוד מוקדם. כמו כן עלולים להיות קשיים בהפרדות השליה מדופן הרחם לאחר הלידה. לאור הסיכונים המוזכרים, לא מומלץ לבחור בלידה קיסרית ללא התוויה רפואית.


2. אני קוראת בדאגה את סיפור מותה של יולדת מדימום לאחרונה, ותוהה, אם אישה עוברת ניתוח קיסרי, האם דימום פנימי הוא אחד הסיבוכים השכיחים בניתוח? מהם הסימנים שמאפשרים לאישה לזהות כי היא מדממת לאחר הניתוח? האם מומלץ לאחר הניתוח הקיסרי להישאר עם קרובי משפחה כדי שידאגו במידת הצורך להזעיק את הצוות הרפואי? אם כן, למשך כמה זמן מומלץ שקרובי משפחה ישהו לצד היולדת?


דימום פנימי עלול להיות סיבוך של ניתוח קיסרי אולם סיבוך זה נדיר כיון שלפני סיום הניתוח מתבצעת בדיקה קפדנית של הבטן אשר מטרתה לעצור דימומים ולוודא שאין דימום פעיל. לנשים צעירות ובריאות יש יכולת להתגבר על דימום משמעותי ולכן, לעיתים, דימומים אלו קשים לאבחון. סימנים המרמזים על דימום פנימי אצל נשים צעירות יכולים להיות דופק מוגבר בנוכחות לחץ דם שמור, מיעוט במתן שתן ותחושה של חולשה. אם הדימום נמשך, יכולים להופיע סימנים נוספים של כאב מוגבר, תחושת קור ובמקרים חמורים אף התעלפויות וירידה בלחץ הדם. בבתי החולים צוותים מיומנים האמונים על מעקב אחר סימנים אלו.


3. אני בת 39, בהריון שלישי. ילדתי פעמיים בניתוח קיסרי ואני אמורה ללדת גם הפעם בניתוח קיסרי. במהלך הניתוח הקודם נאמר לי על ידי הצוות המנתח כי בבטני הדבקויות מרובות. מה המשמעות ומה הסיכונים של הדבקויות אלו? האם ניתן למנוע היווצרות הדבקויות?


הדבקויות הן כינוי לרקמת צלקת הנוצרת בתוך הבטן בין האיברים השונים. 55% מהנשים מפתחות הדבקויות לאחר ניתוחי בטן. הדבקויות עלולות לגרום לכאבי בטן, לבעיות פוריות ולחסימות מעי. כמו כן הדבקויות מקשות על ניתוחים חוזרים ומעלות את שיעור הסיבוכים הניתוחיים. בשל שכיחות הבעיה וחומרתה, פותחו במשך השנים מספר אמצעים רפואיים במטרה להפחית היווצרות של הדבקויות. המוצר הנחקר ביותר בתחום זה הינו ה – Interceed מתוצרת Jhonson & Johnson. מדובר במעין תחבושת היוצרת שכבת הפרדה בין אזור הניתוח לבין הרקמות הסמוכות, אשר הוכחה במחקרים רבים כבעלת יכולת להפחית הדבקויות ללא תופעות לוואי מסכנות. כאמור, קיימים בשוק תכשירים נוספים. לצערי, עדיין אין מספיק מחקרים שבדקו את יעילות המוצרים הללו במניעה של הדבקויות בניתוחים קיסריים חוזרים. יש מקומות בהם המוצר נמצא בשימוש קבוע ויש שבאופן מחקרי בלבד.


4. ילדתי שלוש פעמים בניתוח קיסרי. אני מעוניינת בהריון נוסף וברור שאזדקק לניתוח קיסרי חוזר. האם יש מגבלה על כמות הניתוחים הקיסריים שניתן לעבור?


כיום לא מקובל לנקוב במספר ניתוחים קיסריים שמותר לעבור ויש מקום לדון בכל מקרה לגופו, אך חשוב להיות מודעים לכך שככל שמספר הניתוחים הקיסריים עולה, כך עולה משמעותית גם הסיכון לסיבוכים. בדרך כלל, ככל שמבוצעים יותר ניתוחים באותו אזור, כן נוצרות הידבקויות קשות יותר, עם סיכון רב יותר לפגיעה באיברים סמוכים. ככל שעולה מספר הניתוחים הקיסריים עולים הסיכונים לדימומים אשר עלולים לגרום לאובדן הרחם ולעיתים אף לסכנת חיים. כאמור, יש לדון בכל מקרה באופן פרטני בהתאם לתוכנית המיילדותית האישית של כל יולדת ובהתאם למצב האגן שלה לאחר הניתוחים הקודמים.

Comments


bottom of page