top of page

מתי לעשות את "השיחה"? מתי ללכת לגניקולוג? אילו אמצעי מניעה קיימים?

מדריך לאם הנבוכה

פרופ׳ טל בירון-שנטל


הורים רבים מעדיפים להתעלם מכך שבנותיהם, שנדמה כי רק אתמול נולדו, הופכות אט אט מילדות, לנערות מתבגרות ולנשים צעירות. למרות המבוכה, ההתייחסות לבנות צעירות כנשים בתחילת דרכן היא הכרחית – בעיקר כיוון שזהו הגיל בו עולות השאלות, ואף הגיל בו חלק מן הבנות מתחילות לקיים יחסי מין. הקניית חשיבות השמירה על בריאותן ועל הגנתן כבר מגיל צעיר, תלווה את הבנות לאורך כל חייהן ותבטיח סיכויים גבוהים יותר לשמירה על בריאות מינית, הימנעות מכניסה להיריון בלתי רצוי או מהידבקות במחלות מין וכן הלאה. ד"ר טל בירון, רופאת נשים ומומחית בגניקולוגיה, מפרטת על הדגשים השונים לאם הנבוכה:

בדיקה גניקולוגית – מתי?

במקרים בהם הנערה אינה מקיימת יחסי מין או אינה מתכוונת לעשות כן, אין צורך במפגש עם גניקולוג. יחד עם זאת, במקרים בהם המחזור אינו סדיר או שמופיעים כאבים קשים בתקופת המחזור, רצוי לפנות לגניקולוג ולבחון אפשרות לטיפול באמצעות גלולות או בדרכים אחרות. למרות הפחדים שמציפים את הנערות, יש לציין כי הביקור אצל הגניקולוג אינו מחייב בדיקה פולשנית, ובמקרים רבים – בעיקר במקרים בהם הנערה טרם קיימה יחסי מין – הביקור מתחיל ונגמר בשאלות בלבד. חשוב לציין כי החוק קובע שנערות יכולות לפנות לגניקולוג ולקבל מרשם לגלולות למניעת היריון גם בלא ידיעת הוריהן, על מנת למנוע הריונות בלתי רצויים.

מתי לקיים את "השיחה"?

השיחה היא אחד מן המעמדים המביכים במערכת היחסים בין הורים לילדיהם. יחד עם זאת, חשוב מאוד לקיים אותה, על מנת שלא ייווצר בידע של הנער או הנערה ואקום אליו ייכנס מידע שאינו תואם את המציאות. עיתוי השיחה תלוי בנער או בנערה. ברגע שהורים חשים שילדם מגלה עניין בבני המין השני, כדאי ליזום את השיחה. אצל בנות, עצם הקיום של גניקולוג והאפשרות ללכת לביקור אצל גניקולוג עשוי להוות גורם מקל בהעלאת הנושא. מעבר לכך, במקרים רבים מעמד הביקור אצל הגניקולוג והשאלות הנשאלות ע"י גורם שאינו ההורה עשוי להגביר את הפתיחות של הנערה.

איזה אמצעי מניעה ניתן לבחור?

הגלולה מהווה את אמצעי המניעה הנפוץ ביותר בקרב נשים צעירות, ויעילותה עומדת על 99%. קיימות גלולות רבות ושונות, המתחלקות לשלושה סוגים עיקריים: גלולות 21/7 הניטלות 21 ימים, ולאחריהן מתקיים שבוע הפסקה; גלולות 24/4, עם 4 ימי הפסקה וגלולות 84/7, הניטלות שלושה חודשים ברציפות, ולאחריהן מתקיים שבוע הפסקה. נטילת הגלולות ברצף מאפשרת לבנות אשר סובלות מכאבי מחזור, דימומים ומצבי רוח לקבל וסת מוחלשת 4 פעמים בשנה בלבד.

אמצעי מניעה נוסף המתאים לנערות הוא הטבעת החודשית. הטבעת מוחדרת על-ידי המשתמשת לנרתיק, ומשחררת מינון נמוך של הורמונים על דופן הנרתיק באופן רציף במהלך שלושה שבועות. לאחר שלושת השבועות, יש להוציא את הטבעת מהנרתיק והדימום החודשי מופיע. אמצעי שעובד באופן חיצוני אך גם הוא מבוסס הורמונים הינו המדבקה העורית השבועית, מדבקה זו משחררת אל העור הורמונים במינונים נמוכים, הנספגים בדם ולמעשה מבצעים פעילות דומה להורמונים שבגלולות. שני אמצעי מניעה נוספים שאינם כוללים הורמונים הינם אמצעים מכניים פנימיים ביניהם הדיאפרגמה והספוגית.

מה צריך לדעת לפני הפגישה עם הרופא?

כדי שהגניקולוג יידע להתאים לבתך את אמצעי המניעה הטוב ביותר עבורה, עליה להצטייד בהיסטוריה הרפואית שלה, ולדעת לענות על מספר שאלות. על הנערה ואימה להכיר את ההיסטוריה המשפחתית, ולדעת האם אירעו מקרים של קרישיות יתר, שבץ מוחי וכו'. זאת משום ששימוש באמצעי מניעה הורמונאליים עלול להגדיל את הסיכון להיווצרות קרישי דם. במקרה זה ימליץ הגניקולוג על אמצעי מניעה אחר. לסוגיה זו מצטרפת גם שאלת העישון. באם הנערה מעשנת, חשוב לומר זאת לרופא, שכן גם עישון עלול להגביר סיכון לקרישיות יתר.

שאלה נוספת העשויה להישאל ע"י הרופא היא סוגיית הכאבים במהלך קבלת הוסת, ומידת חומרתם. נערות ונשים רבות חוות כאבי מחזור קשים המלווים במקרים קיצוניים בחום, הקאות ואף עילפון. קרוב לוודאי שלנערות ולנשים הסובלות מכך, ימליץ הגניקולוג להשתמש באמצעי מניעה הורמונאליים המסייעים בהפחתת כאבי המחזור ואף על שימוש בגלולות ברצף. בנוסף, במידה והנערה מקבלת וסת באופן לא סדיר, יש לומר זאת לרופא בכדי שיוכל להתאים לה אמצעי מניעה מתאים שיאפשר קבלת וסת באופן תקין ומחזורי.

ידע, שיתוף, פתיחות ושקיפות יאפשרו לגניקולוג להתאים עבור בתך את אמצעי המניעה הטוב ביותר. חשיבות הביקור אצל הגניקולוג היא רבה עבור הנערה הצעירה, ואין להימנע ממנה. במקרים בהם המבוכה רבה והנערה חוששת ממפגש עם גניקולוג, ניתן לקבוע את הפגישה הראשונה עם גניקולוגית, וכן לבקש שלא תתבצע כל בדיקה שהיא. פתיחות בנושא כבר בגיל צעיר, תגדיל את תחושת הנוחות בביקורים אצל גניקולוג בעתיד ותבטיח את בריאותה של הבת.

Comments


bottom of page