מפת אתר שליחה לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית

הריון בסיכון גבוה

כל מה שחשוב לדעת על הריונות בסיכון גבוה

לעיתים מתוך בריאות שלמה ולפעמים בגלל מחלות כרוניות, כל אחת מאיתנו עלולה למצוא את עצמה נושאת את הכותרת של"הריון בסיכון גבוה". אמנם, עצם המינוח הריון בסיכון נשמע מבהיל ומאיים, אך כמו בכל נושא – ידע מאפשר התמודדות נכונה יותר והצלחות רבות יותר גם כאשר מדובר בהריון בסיכון גבוה.

הריונות בסיכון יכולים להיות על רקע אימהי או עוברי, אך חשוב לזכור כי במרבית המקרים גם כאשר מדובר בהריון בסיכון, ניתן בעזרת טיפול מתאים וגישה חיובית, להגיע לתוצאות הרצויות של תינוק בריא לאם בריאה.

בשנים האחרונות, המינוח הריונות בסיכון גבוה הוחלף למינוח נכון יותר – רפואת האם והעובר, מינוח המשקף את הטיפול באם ובעובר בהתאם לצרכים הייחודיים של כל אחד מהם בנפרד ושל שניהם גם יחד. כיום קיימת התמחות על ייחודית בתחום הריונות בסיכון גבוה או כאמור בתחום רפואת האם והעובר ולכן במצבים בהם ההריון מוגדר כהריון בסיכון, חשוב שהמעקב יתבצע אצל רופא עם התמחות זו לצורך טיפול עדכני ומיטבי.

מה הופך הריון להיות מוגדר כהריון בסיכון גבוה?

הריון בר סיכון הוא הריון לאישה עם מצבי רקע כמו: רחם חד או דו קרני, יתר לחץ דם, סכרת, הפרעה משמעותית בתפקודי בלוטת התריס, אסטמה, מחלה כרונית כלייתית או אוטואימונית, בעיות בקרישת הדם ועוד.

סיכון גבוה בהריון קיים גם כאשר יש היסטוריה של הריון קודם עם סיבוכים מיילדותיים או רפואיים כדוגמת: הפלות חוזרות, רעלת הריון, לידה מוקדמת, ניתוח רחמי קודם, סיבוך בלידה בשל דימום או זיהום משמעותי ועוד. במקרים אלו, ייעוץ טרום הריוני ומעקב אצל רופא מומחה להריונות בסיכון עשוי להפחית משמעותית חלק מהסיבוכים.

מחלות גנטיות או מומים מולדים במשפחה, מעלים את הסיכון להישנות ולכן הופכים את ההריון להריון בסיכון. חשוב לדעת מראש במה מדובר ואילו בדיקות ניתן לבצע כדי למנוע הישנות או לאבחן מוקדם ולהגיב בהתאם.

הריון מרובה עוברים מוגדר אף הוא כהריון בסיכון גבוה בגלל סיבוכים ייחודיים העלולים להיות בהריונות כאלו.

במהלך ההריון, עלולים להיווצר מצבים שונים המחייבים מעקב במסגרת רפואית המתמחה בהריונות בסיכון גבוה, או ברפואת האם והעובר, כדי לקבל החלטות על בדיקות נוספות במידת הצורך, על צורת המעקב, על תזמון הלידה ועל אופן הלידה. דוגמאות למצבים של הריונות בסיכון המתגלים במהלך ההריון: ממצאים סונוגראפיים שונים, שלייה במיקום בעייתי, דימומים, שינויים בצוואר הרחם, רמות סוכר גבוהות, עלייה בלחץ הדם, אנמיה בהריון, הפרעה בגדילה תוך רחמית, חשיפה לזיהומים שונים ועוד.

חשוב לדעת כי הריון בסיכון גבוה דורש השגחה קפדנית תוך שימת לב מירבית לבעייה הייחודית אשר הופכת את ההריון להריון בר סיכון. לכל אישה ולכל עובר, חשוב להתאים את הטיפול המיטבי בהתאם למצבם הייחודי. בעזרת טיפול והשגחה נכונים, אמנם לא ניתן למנוע את כל ההריונות שבסיכון מוגבר, אך ניתן בהחלט למנוע חלק משמעותי מהסיבוכים שנגרמים הן לאם והן לעובר כתוצאה מהריונות עם סיכון גבוה.

שליחה לחבר

דוא"ל למשלוח:
שם השולח:
הערות:
רופאת נשים - מרפאה גניקולוגית פרטית בשדה ורבורג (ליד כפר סבא). ניתן לפנות לד"ר בירון במייל: dr@talbiron.co.il. להזמנת תורים ניתן להתקשר 03-5117668 או לקבוע תור ישירות באינטרנט
התכנים המופיעים באתר זה נועדו לספק מידע כללי בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות אישית עם רופא מומחה. כראוי לתכנים בתחומי הרפואה, הנם תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה, ולכן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם ואין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת ‫רשות בכתב ומראש מדר' טל בירון-שנטל.

מרפאת נשים | רופאת נשים | רפואת נשים | ד"ר טל בירון שנטל | גניקולוגית | אתרים מומלצים | רפואת האם והעובר | מי שפיר | הריון בסיכון גבוה | איפה ללדת | 
אתר זה מתוחזק ומופעל עי פלוטו בניית אתרים