מפת אתר שליחה לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית

דיקור מי שפיר - בדיקת מי שפיר

כל מה שחשוב לדעת על הבדיקה!

מהי בדיקת מי שפיר?
לצורך בדיקת מי השפיר שואבים כמות קטנה של מי שפיר מתוך הרחם ולמי השפיר שנשאבו מבצעים סדרת בדיקות שונות. במי השפיר מצויים תאים מגוף העובר. בעזרת הסתכלות ישירה על התאים במי השפיר עם צביעות מיוחדות או בעזרת תרבית של תאים אלו, ניתן לקבל מידע על הפרעות בכמות הכרומוזומים ועל מחלות גנטיות מסוימות של העובר.

בדיקת מי שפיר או דיקור מי שפיר נחשבת לבדיקה הנפוצה ביותר לאיתור בעיות כרומוזומאליות של העובר. החומר הגנטי נמצא על גבי 46 כרומוזומים. בבדיקת מי שפיר ניתן לקבל מידע על מספר הכרומוזומים ועל המבנה הכללי של הכרומוזומים. בבדיקה ניתן לבדוק עודף או חסר של כרומוזומים שלמים או של חלקים גדולים בכרומוזומים.
בדיקור מי שפיר ניתן לקבוע את מין העובר על פי נוכחות כרומוזומי המין.
בדיקת מי השפיר אינה יכולה לתת מענה לכל הבעיות הגנטיות שעלולות להיות לעובר. במידה ויש חסרים של מספר קטן של גנים, לא ניתן לאתר אותם בבדיקת מי שפיר רגילה.
כיום יש בדיקות שיודעות לאתר חסר או עודף של מעט גנים תוך שימוש בצ'יפ גנטי. בדיקת מי שפיר ושימוש בצ'יפ הגנטי מבוצעת במקרים ייחודיים.

מתי מבצעים את הדיקור?
את הדיקור מבצעים לרוב בשבועות 16-20 להריון. במקרים חריגים ניתן לבצע את דיקור מי השפיר גם בשבועות מאוחרים יותר, סביב שבוע 32.
כאשר דיקור מי השפיר מבוצע שלא לצורך אבחון גנטי, אלא על רקע חשד לזיהום תוך רחמי הוא מבוצע בכל שבוע הריון בו מתעורר החשד.
כאשר הדיקור מבוצע לצורך אבחון בשלות ריאתית, הוא מבוצע בשלבים מאוחרים יותר של ההריון ולקראת הלידה.

כיצד מבצעים דיקור מי שפיר?
דיקור מי השפיר מבוצע בעזרתו ובהנחייתו של מכשיר אולטרה סאונד. רופא המבצע את הבדיקה מבצע תחילה בדיקת אולטרה סאונד כדי למצוא מקום מתאים לדקירה: מקום בו הגישה למי השפיר נוחה והעובר אינו קרוב אל המחט.
הרופא המבצע מחטא את הבטן כדי למנוע זיהום ובאופן סטרילי ותחת הנחיית אולטרה סאונד מחדיר את המחט לרחם ועוקב אחר מהלכה כך שלא תפגע בעובר ותגיע למקום ממנו רצוי לשאוב מי שפיר לבדיקה. הדקירה מעט כואבת כתלות במיקום הדקירה. הכאב דומה לדקירה של בדיקת דם.
מבוצעת שאיבה של מי שפיר בכמות של כ – 30-40 מ"ל על פי הבדיקות שאותן מתכננים לבצע במי השפיר ששואבים. הכמות שנלקחת מהרחם לצורך הבדיקה אינה פוגעת בעובר ואינה חסרה לו. הוא משלים את החסר בעזרת מתן שתן בתוך מספר שעות. השאיבה עצמה לוקחת כדקה ואינה כואבת אך מלווה בתחושת לחץ בבטן. נוזל מי השפיר שנשאב נשלח לבדיקה במעבדה.

למי כדאי לבצע דיקור מי שפיר?
על פי המלצות משרד הבריאות, הנשים להן מומלץ לבצע דיקור מי שפיר הן:
נשים מעל גיל 35 -כיום מקובל כי גם לנשים מעל גיל 35 לא כדאי לבצע דיקור מי שפיר באופן מיידי אלא בהתאם לבדיקות הסקר. בנוסחאות המשמשות לניבוי סיכון לבעייה כרומוזומאלית על פי בדיקות הסקר, מהווה גיל האישה גורם משמעותי ולכן כאשר לאישה מעל גיל 35 יש בדיקות סקר תקינות, הגיל כבר נלקח בחשבון. עם זאת נשים אלה עדיין זכאיות לבדיקת מי שפיר.
נשים עם חשד גבוה לבעיות על פי בדיקות הסקר - נשים אשר ביצעו סקר ביוכימי (חלבון עוברי) בשליש הראשון או השני להריון, ונמצא בו סיכון משוקלל גבוה ( 1:380 ומעלה) ללידת ילד עם תסמונת דאון. כמו כן נשים עם ערך גבוה של חלבון עוברי במיוחד או אסטריול נמוך באופן חריג בטרימסטר שני.
היסטוריה משפחתית - נשים שנשאו בעבר ברחמן עובר עם בעיה כרומוזומלית או מום בסגירת תעלת העצבים.
נשאות של ליקוי גנטי - זוגות אשר הינם בעלי סיכון מוגבר ללידת ילד עם מחלה גנטית בגלל נשאות ידועה של גן אצל אחד מבני הזוג או שניהם. במקרים אלו, כאשר הגן החשוד ידוע, בודקים במי השפיר לא רק את מספר ומבנה הכרומוזומים, אלא גם את הגן החשוד עצמו.
נשים עם ממצאים מסוימיםבבדיקת אולטרא סאונד של העובר.

חשוב לדעת כי כל אישה שרוצה, יכולה לעבוד דיקור מי שפיר גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. במקרה זה, הבדיקה לא תמומן ע"י קופת החולים.

מה הסיכונים בבדיקת מי שפיר?
הסיכון בדיקור מי שפיר נמוך יחסית אך קיים.
מקובל לסכם כי הסיכון לאבד את ההריון על רקע דיקור מי שפיר הינו 1:200-300 דיקורים. כנראה שהסיכון הממשי נמוך יותר.
בדיקת מי השפיר הינה בדיקה פולשנית. היא מבוצעת בהנחיית אולטרה סאונד ולכן הסיכון לפגוע בעובר נמוך ביותר.
הסיכון לפתח זיהום על רקע דיקור מי שפיר נמוך אך קיים למרות ביצוע הבדיקה בתנאים סטריליים וגם כאשר הבדיקה מבוצעת בידיים מיומנות של רופא מנוסה.
כאשר מתפתח זיהום משמעותי – לא ניתן להציל את ההריון.
לעיתים רחוקות יש דלף מי שפיר לאחר הדיקור. אם הדלף אינו על רקע זיהום הוא עשוי להיפסק בתוך שעות או ימים בודדים ואז יש סיכוי טוב שההריון יימשך באופן תקין.
סיבוך נדיר נוסף של דיקור מי שפיר הינו ירידת מים בשלב מאוחר יותר של ההריון.

מה ההנחיות לאחר דיקור מי שפיר?
לאחר דיקור מי שפיר מומלץ לנוח כ – 24 שעות. אין צורך בשכיבה מלאה אך מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת.
לאחר בדיקת מי שפיר מומלץ להקפיד על שתייה מרובה.
ייתכנו תחושות לחץ קלות בבטן התחתונה בדומה לתחושה במהלך השאיבה של מי השפיר.
מומלץ להימנע מקיום יחסי מין ביום בו מבוצע הדיקור.
למי שסוג הדם שלה Rh שלילי, מומלץ לקבל זריקת  anti D לאחר דיקור מי השפיר.

איזה סימנים מחייבים בדיקה לאחר דיקור מי שפיר?
הסימנים והסימפטומים המחייבים בדיקת רופא במידה והם מופיעים לאחר דיקור מי שפיר :
o כאבי בטן חזקים
o התכווצויות רחמיות חזקות
o חום מעל 38 מעלות
o ירידת מים
o דימום נרתיקי

כמה זמן לוקח לקבל תשובה לבדיקת מי השפיר?
המעבדה מקבלת את מי השפיר שנשאבו בבדיקה. היא מגדלת את התאים לתרבית ובודקת אותם. תהליך זה לוקח כשלושה שבועות כתלות בכמות התאים בתרבית ובקצב בצמיחה שלהם.
ניתן לקבל תשובה מהירה יותר לגבי חלק מהכרומוזומים – לרוב לגבי הכרומוזומים – 21, 13, 18 וכרומוזומי המין X ו – Y. בדיקה זו נקראת FISH ובה מסתכלים ישירות על הכרומוזומים המסויימים מבלי לגדל את התאים בתרבית. בדיקה זו מאפשרת מתן תשובה מהירה יותר של מספר כרומוזומים או של מחלות גנטיות ספציפיות אך אינה נותנת תשובה מלאה של הכרומוזומים. היא כרוכה לרוב בתשלום נוסף וחשובה כאשר מסיבות שונות יש דחיפות לקבלת את התשובה של דיקור מי השפיר בתוך מספר ימים או כאשר יש שאלה לגבי מחלה ספציפית שניתן לגלות בדיקור מי שפיר.
במקרים מסויימים בהם יש חשד לבעייה גנטית ספציפית, ניתן לקבל תשובות מהירות גם ע"י בדיקות מולקולאריות של מי השפיר כמו למשל בדיקת PCR. לשם כך צריך לדעת מה הבעיה שאותה מחפשים במי השפיר.

כיצד להחליט אם כדאי לבצע דיקור מי שפיר?
השאלה האם לבצע דיקור מי שפיר או לא הינה אחת השאלות הנפוצות ביותר בהריון ובתור רופאת נשים המטפלת בנשים הרות רבות, זאת השאלה אותה אני נשאלת כמעט מדי יום, אך התשובה לשאלה אינה חד משמעית ואין תשובה אחת שתהיה נכונה לכל זוג, לכל אישה או לכל הריון. ההחלטה מורכבת משיקול של יתרונות מול חסרונות, סיכון לאבד את ההריון כתוצאה מסיבוכים העלולים להיגרם מדיקור מי שפיר מול ידיעה וודאית של כמות ומבנה בסיסי של הכרומוזומים.
כאשר בדיקות הסקר הגנטיות או בדיקות האולטרה סאונד מעלות חשד גבוה לבעיה כרומוזומאלית קל יותר לקבל את ההחלטה לבצע את הדיקור. כאשר כל הבדיקות תקינות, אכן עולה השאלה האם לסכן את ההריון או לא. חשוב להבין כי בדיקות הסקר הן סטטיסטיות ואינן נותנות תשובה חד משמעית. גם הסיכון לאבד הריון על רקע סיבוכי דיקור הוא סטטיסטי. עם זאת במציאות, כל אחד מאיתנו נופל במקום מסויים בסטטיסטיקה, לטוב או לרע ואז המשמעות של הסטטיסטיקה אובדת ואנו נשארים עם 100% של המציאות, לטוב או לרע. זו גם הסיבה שאף אחד לא יוכל להחליט עבורכם. ניתן להעביר לכם את המידע הרפואי והסטטיסטי, אבל ההחלטה מושפעת מהרקע, האמונה, התפישה והגישה לחיים של כל אחד ואחת.
עם מה יהיה לכם קשה או קל יותר להתמודד – סיבוכי דיקור או חלילה ילד פגוע, עד כמה קשה היה להשיג את ההריון הזה, האם בדיקת מי שפיר לא תקינה תגרום לכם להפסיק את ההריון או לא, עם אילו התמודדויות נאלצתם להתמודד בעבר ועוד גורמים אישיים רבים נוספים.
לאור כל זאת, אין מתכון ברור לקבלת ההחלטה. אני מאמינה כי רופא טוב שאיתו יש לכם קשר של אמון והבנה יוכל לעזור לך, לכם, בקבלת ההחלטה הנכונה עבורך או עבורכם.

מאחלת לכן הריון בריא ותקין ולידה טובה.
ד"ר טל בירון שנטל

שליחה לחבר

דוא"ל למשלוח:
שם השולח:
הערות:
רופאת נשים - מרפאה גניקולוגית פרטית בשדה ורבורג (ליד כפר סבא). ניתן לפנות לד"ר בירון במייל: dr@talbiron.co.il. להזמנת תורים ניתן להתקשר 03-5117668 או לקבוע תור ישירות באינטרנט
התכנים המופיעים באתר זה נועדו לספק מידע כללי בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות אישית עם רופא מומחה. כראוי לתכנים בתחומי הרפואה, הנם תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה, ולכן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם ואין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת ‫רשות בכתב ומראש מדר' טל בירון-שנטל.

מרפאת נשים | רופאת נשים | רפואת נשים | ד"ר טל בירון שנטל | גניקולוגית | אתרים מומלצים | רפואת האם והעובר | מי שפיר | הריון בסיכון גבוה | איפה ללדת | 
אתר זה מתוחזק ומופעל עי פלוטו בניית אתרים